GLUTÉNMENTES PISKÓTATEKERCS RIZSLISZTBŐL
Tags: gluténmentes piskóta, gluténmentes recept, piskótatekercs, piskótatekercs rizsliszttel, rizsliszt
Gluténmentes piskótatekercs rizslisztből
A poszt alján található egy videó is, hogy még könnyebb, érthetőbb legyen a recept leírása és az elkészítése!
A piskótát gluténmentesen, rizslisztből elkészíteni szinte ugyanúgy kell, mint a búzalisztest. Csak rizsliszt, tojás és cukor, semmi másra nincs szükséges hozzá. Az egyetlen eltérés, hogy alacsonyabb hőfokon sütöm. Nagyon puha, nem száraz, nem fojtós a végeredmény.
Sokszor látom nem csak a gluténmentes a piskótarecepteknél, hogy sütőport használnak hozzá. Pedig egy technikailag jól elkészített tésztánál nincs rá szükség. Ha elég keményre felverjük a tojásfehérjét, így adjuk a többi hozzávalóhoz, akkor megfelelően levegős lesz a tészta és sütés közben nem veszíti el a légiességét, akár piskótatekercsnek tepsiben elsimítva, akár tortaformában sütjük.
A sütőpor használata a nagyüzemi gyártásból „szivárgott át”, ahol csak a munkafolyamatok összevonása-kihagyása miatt volt rá szükség ( időspórolás ). Az így készült tészta szerintem, nem veheti fel a versenyt egy mesterséges adalékoktól mentes piskótával.
Hozzávalók 32 x 42 cm-es tepsihez:
4 db tojás ( ” L”-es méretű 60-65 g-os )
80 g kristály cukor
100 g rizsliszt
( barna vagy sima fehér rizsliszttel is működik )
Töltelék: nálam most saját készítésű sárgabarack lekvár
A piskótatekercs készítése:
Sütőt 140 fokra előmelegítjük. A sütőlemezre szilikonos sütőpapírt fektetünk.
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét hűtőbe tesszük.
A sárgáját a cukorral simára keverjük habverő segítségével, hozzáadjuk a rizslisztet és teljesen csomómentesre keverjük.
A fehérjéből kemény habot verünk, majd szilikon spatulával / fakanállal beleforgatjuk a rizslisztes tojássárgájás masszába úgy, hogy a habot minél kevésbé törjük össze!!
A sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és eloszlatjuk, hogy mindenütt egyforma vastag legyen.
Az előmelegített sütőben 140 fokon 30-35 perc alatt, alsó-felső sütési módozaton készre sütjük.
SÉF TIPP:
A tűpróbát a nevével ellentétben hurkapálcával vagy fogpiszkálóval végezzük, mert sokkal pontosabban megmutatja, hogy készre sült-e már a tészta. Míg a fémtűre már a 90%-ban megsült tészta sem ragad rá és késznek gondolhatjuk, addig a fa alapú pálca érdes felülete csak akkor marad tiszta, ha valóban nem nyers már a piskóta.
Kivesszük a sütőből és a sütőpapírral együtt szorosan feltekerjük a piskótánkat, majd hagyjuk kihűlni.
SÉF TIPP:
Ha nem szilikonos a sütőpapír, akkor ecsettel hajszál vékonyan kenjük át olajjal, mielőtt ráöntjük a nyers tésztát. Így hasonlóan könnyen eltávolítható lesz, mint a szilikonos társáról.
Kitekerjük a tésztát, majd a nyújtódeszkára helyezett tiszta sütőpapírra ráfordítjuk és óvatosan lehúzzuk róla a szilikonos papírt. Az alsó, tiszta sütőpapír segítségével visszafordítjuk a már használt papírra, egyenletesen elterítjük rajta a tölteléket és feltekerjük. 1-1,5 cm vastag szeletekre vágjuk.
Tölthetjük lekvárral, ízesített mascarpone krémmel, de akár máktöltelékkel is. A blogon mindegyik verzióhoz lehet receptet találni!
A lenti videóban megnézhető a tészta elkészítésének menete 🙂